CE İşareti Nedir?

CE İşareti

Açıklaması Conformité Européenne olan işaret,  1985 yılında Yeni Yaklaşım çerçevesinde oluşturulan bir sağlık ve güvenlik işaretidir. Satılmakta olan ürünlerin hedefine uygun kullanılması durumunda insan can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki varlığı ile çevreye zararı dokunmayacağını yani başka bir ifadeyle ürünün güvenli ve kullanıma uygu olduğunu gösteren bir ifadedir.

Avrupa Ekonomik Alanında dolaşan birçok üründe bu CE işaretini görmektesiniz. Avrupa’ya uygunluk anlamına gelen işaret, topluluğa yönelik satışa sunulan ürünlerin asgari yani minimum güvenlik düzeyinde olduğunu ve çevreyi koruma gereklerine göre değerlendirildiğini göstermektedir.

HANGİ ÜRÜNLER CE İŞARETİ TAŞIMALIDIR?

Üye ülkeler ya da üçüncü ülkeler tarafından üretilen bütün yeni ürünlerin,

Üçüncü ülkeler tarafından diğer ülkelere ithal edilen kullanılmış ya da ikinci el ürünlerin,

Önemli ölçüde değişikliğe uğrayan, yeni bir ürün gibi tanıtılan ürünlerin CE İşareti taşıması gerekmektedir.

CE işareti, kullanıcıların Topluluk tarafından güvenilir olarak sınıflandırılan ürünleri tespit edilmesini kolaylaştırmakta ve bu işareti taşıyan ürünler, tüketicilere yüksek kaliteli ürünler sunulmasını sağlamak için, ambalaj, etiket ve emniyetle ilgili standartlara uygunluğunu göstermektedir.

Türkiye ürün ticaret pazarı bakımından ilgili konu ile uyum tamamlanmış ve CE işareti taşıması bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bu yönetmelik dâhiline giren ürünlerden CE işareti bulunması gerektiği halde bu işareti bulundurmayan ürünlerin piyasaya sürülmesine izin verilmemektedir.